среда, 3. март 2021. Вести денес: 60
home Вести

„Гомн*рке и ороспијо една“: Катица Јанева избркана од судница!

„Гомн*рке и ороспијо една“: Катица Јанева избркана од судница!

„Гомн*рке и ороспијо една“, со овие зборови Катица Јанева и кажа на поранешната колешка од СЈО Лиле Стефанова, по што беше веднаш отстранета од судењето за „Рекет“.

При крајот на денешното сведочење на обвинителката Лиле Стефанова, кога таа го облече капутот да си оди, судијата Васка Николовска Масевска почна да ја предупредува обвинетата Јанева да не дофрлува од место, оти ќе биде отстранета.

Но, Јанева почна да вика: „Ороспијо и гомн*рке!“

„Надвор, изнесете ја обвинетата од судница“, нареди судијката по што полицијата веднаш ја исфрли Јанева од судницата.

На излегување, Катица Јанева дојде кај новинарите, застана и рече:

„Оти мачето ѝ го возев, затоа не чинам“, нервозна и пред плачење рече Јанева.

Јанева во моментов е на скалите во судот, плаче, се тресе, а нејзиниот син Лазар ја смирува во присуство на полицијата бидејќи таа е во куќен притвор.

Денешното судењето заврши без Јанева.

Извор: СИТЕЛ

Коронавирус