недела, 9. мај 2021. Вести денес: 95
home Вести

Голем број на активни случаи со коронавирус, еве по колку заразени има во секој македонски град

Голем број на активни случаи со коронавирус, еве по колку заразени има во секој македонски град

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 112.930, бројката на оздравени пациенти е 98.133, на починати е 3.340, а бројот на активни случаи изнесува 11.457.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно) Активни случаи (вкупно)

Скопје 49925, активни 5646

Прилеп 6122, активни 804

Куманово 5989, активни 395

Тетово 5795, активни 364

Гостивар 4073, активни 290

Кавадарци 3872, активни 607

Штип 3829, активни 179

Велес 3757, активни 313

Битола 3710, активни 292

Охрид 3583, активни 469

Струмица 2921, активни 211

Струга 2520, активни 175

Кочани 1971, активни 140

Кичево 1827, активни 53

Неготино 1597, активни 384

Гевгелија 1492, активни 300

Свети Николе 1149, активни 40

Крива Паланка 962, активни 119

Ресен 887, активни 92

Дебар 805, активни 18

Радовиш 780, активни 39

Делчево 764, активни 46

Берово 707, активни 62

Пробиштип 589 43

Виница 539, активни 22

Валандово 409, активни 38

Крушево 373, активни 109

Богданци 345, активни 66

Кратово 301, активни 24

Демир Хисар 300, активни 40

Демир Капија 286, активни 53

Македонски Брод 260, активни 8

Пехчево 196, активни 9

Македонска Каменица 194, активни 2

Дојран 101, активни 5

Коронавирус