вторник, 26. октомври 2021. Вести денес: 229
home Вести

Главниот уредник на Нетпрес, Николовски под кривичен прогон

Главниот уредник на Нетпрес, Николовски под кривичен прогон

Главниот уредник на НетПрес, Дејан Николовски е под кривичен прогон. Тројца инспектори од одделот за економски криминал при МВР денеска дошле во редакцијата на НетПрес по наредба на јавен обвинител.

Николовски како што истакна за КУРИР, тие извршиле разговор со него во врска со објавен текст за случајот со тендерот на Mакедонскиот систем за воздухопловна навигација (М-Нав) за набавка на нов систем за контрола на летање, вредна околу седум милиони евра. НетПрес за овој случај во декември, лани, објави серија текстови поткрепени со документација. Инспекторите на МВР од главниот уредник барале информација од каде се добиени документите.

-Кривична е постапката, за неовластено прибавување и оддавање на деловна тајна. Денеска дојдоа тројца инспектори, што малку ме зачуди, по наредба на Обвинителство и извршивме разговор баш за време на протестот, вели Николовски за КУРИР.

Според документот од Обвинителството, за случајот во тек е кривична постапка за кривично дело Оддавање и неовластено прибавување на деловна тајна по член 281 од Кривичниот законик.

Инаку, разговорот со Николовски, инспекторите го воделе за време додека новинари протестираат за слобода на говорот пред Основното јавно oбвинитeлство и пред Сyдовите, на мирниот протест кој го организираше МАН.

Ваквата реакција на МАН следува по се поголемиот и cилен политички пpитиcoк врз новинарите и медиумите, што власта го спроведува преку пpaвосудниот систем.

На новинарскиот збор одговорете со збор, а не со апceња и пpoгони!- е мото на протестот.

Најнови вести

Локални избори 2021