среда, 27. јануари 2021. Вести денес: 14
home Вести

Ѓорчев со обраќање во Букурешт, средби со министри и пратеници од Романија

Ѓорчев со обраќање во Букурешт, средби со министри и пратеници од Романија

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Влатко Ѓорчев беше во работна посета на Република Македонија.

Преку својот Фејсбук профил тој извести за своите активности таму:

Посета на Букурешт и парламентот на Романија. Имав обраќање на сесијата посветена на безбедноста, дигитализацијата, паметните градови и критичната инфраструктура.

На билатералните средби со министрите и парламентарците од Романија ги информирав за актуелните случувања во Македонија, економското назадување, политичкиот прогон и медумските слободи.

Романија е важен партнер на Македонија во НАТО и ЕУ. Ќе продолжиме да го развиваме пријателството помеѓу двете држави.
??????

Коронавирус