понеделник, 30. јануари 2023. Вести денес: 31
home Вести

Ѓорчев до СДСМ: Вие добивте легитимитет за програмата, а не за промена на името на државата

Ѓорчев до СДСМ: Вие добивте легитимитет за програмата, а не за промена на името на државата

Пратеникот Ѓорчев при излагањето на Седницата во Собранието на Република Македонија  се обрати до СДСМ, за што вие сте добиле легитимитет , вие добивте легимитет за програмата „За живот во Македонија“, вие за се сакате да зборувате, само не сакате да зборувате за што сте потпишале, ветиле обврзале.

Луѓето ве гласаа за 30.000 денари плата, а кај ви е 30.000 денари плата? Луѓето ве гласаа за конкурси што нема да бидат наместени, а кои што гледаме дека секој ден се скандал во делот на кадровска политика. Луѓето ви дале доверба да ги донесете „Фејсбук“ и „Гугл“, а каде се еве година ипол помина од Владата. Луѓето ве гласале дека ќе го рестарирате „Југохром“ на локални избори минатата година во октомври, потпишавте, Премиерот потпиша и кажа најкасно до април ќе се рестартира, не април, не мај, јуни, јули, август, септември, октомври дојде „Југохром“ не ви е рестартиран, појасни Ѓорчев.

Ѓорчев нагласи дека владата на СДСМ доби и презема одговорност дека ќе зголемува платите и пензиите, но од тоа абер нема. СДСМ доби одговорност и се обврза да ги подобрува состојбите, но е катастрофа невидена до сега.

Меѓу другото и минатата недела Светска банка за прв пат во историјата објавува индекс на човековиот развој, каде е Македонија најслаба во регионот. Според овој индекс Македонија со оваа влада е послаба од Молдавија и Косово, посочи Ѓорчев.