вторник, 20. април 2021. Вести денес: 0
home Вести

Ѓорчев до СДСМ: Собирате арач од даноци, долгот галопира, потрошивте 7 милијарди евра, а ништо не е направено

Ѓорчев до СДСМ: Собирате арач од даноци, долгот галопира, потрошивте 7 милијарди евра, а ништо не е направено

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Влатко Ѓорчев денес во Собранието имаше дискусија по повод новото задолжување од Владата на СДСМ.

Ѓорчев констатираше дека Владата на Заев донесе најголеми буџети и даноци во Македонија, а дека со тие пари и средства ништо не е направено. Долгот е највисок во историјата на Македонија со цели 53 % од БДП.

Тој ја обвини Владата за зголемувањето на акцизата за дизелот со кои исцеди дури 30 милиони евра од народот, а за чист воздух се потрошени само 0,7 милиони евра.

Целата дискисија на Ѓорчев можете да ја погледнете во видеото во продолжение.

Коронавирус