сабота, 6. март 2021. Вести денес: 0
home Вести

Гиевски:Баравме начин како да стапиме во контакт со Царовска, но таа целосно не изигнорира

Гиевски:Баравме начин како да стапиме во контакт со Царовска, но таа целосно не изигнорира

Томислав Гиевски, претседател на независониот кандидат за образование и наука во своето гостување во емисијата „Што не е јасно“ зборуваше за состојбата во образованието каде посочи дека тие како независен синдикат пробале на сите можни начини да воспостават контакт со министерката за образование и наука, Мила Царовска но таа целосно ги изигорирала како да не постојат

-Ги искористивме сите демократски начини на комуникација и пробавме да воспоставиме контакт во повеќе наврати со министерката Мила Царовска но буквално бевме и изгнорирани како да не постоиме. Нашите барања како независен синдикат е првично иделогоијата поради кое е настаната овој синдикат е да се воведе департизација во секторот образование. Во делот на платите ние имаме за прв пат доцнење на платата, никогаш плата не се исплатило на 10 во месецот, во колективнио договор многу јасно стои. Исто така е и коефициентот, наставникот има коефициент 2.5, а се исплаќа плата по коефициент по 1.7 и е голема разлика бидејќи на наставникот му се нарушуваат работничките права со ненавремено и нецелосно исплаќање на платата според коелктивнио договор, рече Гиевски во своето гостување

Коронавирус