вторник, 18. јануари 2022. Вести денес: 0
home Вести

Героски со порака до Новак Ѓоковиќ

Героски со порака до Новак Ѓоковиќ

Новинарот Бранко Героски, споделувајќи ја веста дека Новак Ѓоковиќ ја пееше „Македонско девојче“, коментира:

„Браво Ноле, мајсторе! Види сега, има овде едни будали што велат дека Македонија и сѐ што е македонско се мртви или ќе умрат, ама твојот гест покажува дека тие се во голема заблуда. Ништо од македонската традиција не е умрено и нема да умре. Па ни прекрасната песна „Македонско девојче“. Кога ќе дојдеш во Охрид на покана на Зоран Заев, јас лично ќе се погрижам да бидеш пречекан достоинствено, како македонски патриот. Ќе се распрашам во протоколот и ако се изведува некоја песна во таа прилика (химната, на пример, која овде често се греши), ќе го објавам текстот на таа песна неколку пати, за да не се резилиме“-пишува тој.

Најнови вести

Коронавирус