сабота, 1. октомври 2022. Вести денес: 71
home Вести

Германско МНР: Ја поздравуваме решеноста на Скопје и Атина за решавање на проблемот

Германско МНР: Ја поздравуваме решеноста на Скопје и Атина за решавање на проблемот

Германското Министерство за надворешни работи, преку изјава за грчката новинска агенција АНА- МПА, позитивно го оценува развојот на настаните меѓу Македонија и Грција.

„Германската Влада го поздравува атмосферскиот пристап меѓу Скопје и Атина во изминатиот период. Го поздравуваме фактот што и двете страни, јавно покажуваат решеност дека сакаат да го решат што е можно поскоро отвореното прашање за името“, велат од германското МНР во изјавата за АНА-МПА, пренесува МИА.

Коронавирус