петок, 15. октомври 2021. Вести денес: 201
home Вести

Германија даде согласност за прием на Македонија во НАТО

Германија даде согласност за прием на Македонија во НАТО

Владата во Берлин даде согласност за прием на Македонија во НАТО и ќе се залага процесот да биде завршен брзо, пренесува „Дојче Веле“. Како што пренесува порталот, во соопштението од германската влада, меѓудругото се вели:

„Свртниците за приклучување на Република Северна Македонија во НАТО се поставени. Во февруари 2019 година земјите членки би требало да го потпишат Протоколот за приклучување“, соопштува владата во Берлин и додава дека ќе се залага тој процес да се одвива брзо за „уште истиот месец да може да следи формалното приклучување“.

Коронавирус