недела, 5. февруари 2023. Вести денес: 24
home Вести

Генералната секретарка на ОБСЕ во Скопје

Генералната секретарка на ОБСЕ во Скопје

Генералната секретарка на ОБСЕ, Хелга Шмид на покана на министерот за надворешни работи, Бујар Османи, денеска ќе престојува во посета на Македонија.

Како што соопшти МНР, средбата со генералната секретарка, Шмид e во насока на продолжување на консултациите за подготовка на претседавањето на Северна Македонија со ОБСЕ во 2023 година. На средбата се очекува да се разменат мислења за прашања од заемен интерес.

По средбата Османи и Шмид ќе одржат заедничка прес конференција.

Најнови вести