петок, 22. октомври 2021. Вести денес: 0
home Вести

Фрчкоски: Бегството на Груевски e сериозен удар на владеење на правото

Фрчкоски: Бегството на Груевски e сериозен удар на владеење на правото

Барањето на азил во Унгарија и бегството на поранешниот премиер Никола Груевски е сериозен удар на владеење на правото, коментираше универзитетскиот професор Љубомир Фрчкоски гостувајќи на телевизија 1ТВ.

Според него пропусти има и кај МВР.

-Министерството за внатрешни работи има основа да го покрива Груевски и во предистражна постапка бидејќи е и вклучен во предметот за 27 април, рече Фрчкоски.

Професорот изрази сомнеж како што рече дека „било што ќе излезе и од екстрадицијата на Груевски.“

Локални избори 2021