понеделник, 28. ноември 2022. Вести денес: 157
home Вести

ФОТОГАЛЕРИЈА: Масовен протест на КСС, се бараат пристоен живот и работа

ФОТОГАЛЕРИЈА: Масовен протест на КСС, се бараат пристоен живот и работа

Конфедерацијата на слободни синдикати денеска од Порта Македонија го почна протестот барајќи усогласување на платите со зголемувањето на минималната плата, исплата на К-15 во јавниот сектор и почитување на колективните договори.

Протестантите пристигнаа пред Владата, каде ќе ги испорачаат своите барања.

Членовите на КСС протестот го водат под паролата НЕ за кршење на законите и колективните договори, ДА за почитување на гласот на работниците, ДА за пристојна плата, ДА за пристојна работа, ДА за пристоен живот.

Коронавирус