недела, 11. јуни 2023. Вести денес: 0
home Вести

ФОТО: Запалено грчкото знаме на протестот пред Собрание

ФОТО: Запалено грчкото знаме на протестот пред Собрание

Дел од учесниците на протестот против промена на името на државата пред Собрание го запалија грчкото знаме.

Учесниците на протестот бараат итен крај на разговорите за името на државата и отфрлаат референдум за името. Ја повикаа власта да се откаже од намерата за промена на името и ја охрабрија опозицијата да го одбрани името и идентитетот на македонската нација.

„Тој аманет од историјата мора да го иполниме. Велепредавниците кога тогаш ќе бидат извадени пред судот на народот“, порачаа говорниците на протестот.

Извор: Макфакс

Најнови вести