среда, 20. јануари 2021. Вести денес: 0
home Вести

ФОТО: Заев и Ахмети се сретнаа за „метлата”, еве што одлучија

ФОТО: Заев и Ахмети се сретнаа за „метлата”, еве што одлучија

Претседателот на Владата Зоран Заев и претседателот на ДУИ Али Ахмети остварија средба со која започнаа разговорите за детектирање одредени слабости кај дел од функционерите од извршната власт.

На средбата е договорено дека ќе следуваат консултации во двете политички партии на чие чело се двајцата лидери, по што разговорите ќе продолжат.

Целта на овие иницијативи е обезбедување кадровски решенија за зајакнување на капацитетите на институциите, во насока на исполнување на подобри резултати на економски план и исполнување на очекувањата на граѓаните.

Инаку, метлата стана актуелна откако на митинг на Пендаровски во Карпош, Заев зборуваше за чистка, а Дац му даде метла од публика.

Коронавирус