петок, 22. октомври 2021. Вести денес: 44
home Вести

ФОТО: Власта со сите сили против граѓаните кои не се согласуваат со договорот од Преспа

ФОТО: Власта со сите сили против граѓаните кои не се согласуваат со договорот од Преспа

Во моментов се одржува протест пред македонското Собрание, на кој огромен број на граѓани го изразуваат своето незадоволство од Договорот со Преспа и уставните измени кои следуваа по него.

Пеејќи македонски песни, веејќи македонски знамиња и испракајќи патриотски пораки, демонстрантите се однесуваат мирно.

Наспроти нив, врие од полиција. Голем број на униформирани припадници на ЕБР се поставени на готовс. На овој начин, Власта застана со сите сили против граѓаните.

Претходно, им беше вршен притисок од страна на полицијата, на граѓаните кои од другите градови тргнаа кон Скопје.

Локални избори 2021