понеделник, 1. јуни 2020. Вести денес: 104
Актуелна тема

Од минута во минута за ситуацијата со коронавирусот во Македонија и светот

home Вести

ФОТО: Власта ги советува уредниците како да ја објават честитката на Мицкоски

ФОТО: Власта ги советува уредниците како да ја објават честитката на Мицкоски

Интерна порака испратена од власта на заминување на уредниците на телевизиските вести им дава упатство како да ја објават новогодишната честитка на лидерот на опозицијата Христијан Мицкоски објавена денеска на Фејсбук, јавува Нетпрес.

Всушност, во пораката испратена од новинар (името ѝ е познато на редакцијата) уредниците се советуваат да НЕ ја објавуваат честитката од Мицкоски.

Не може да се објават пораките врзани една по друга, на Пендаровски Заев, Џафери (државни функционери) и на Мицкоски. Мора да де издвоена со најава од студио. Но, честитката на Мицковски не треба воошто ниту да се објавува на вести, пишува во упатството до уредниците на ТВ-вестите.

Очигледно стравот на власта во заминување е посилен и од убавото расположение кое треба да превладее вечерва, кога ја испраќаме старата и ја пречекуваме новата и изборна 2020 година. Но, едно е нејасно, што е тоа што толку ги исплаши властодршците во новогодишното обраќање на лидерот на оозицијата – неговата решителност да се бори докрај за идеалот на обновата или нешто друго… којзнае…

Коронавирус