недела, 5. февруари 2023. Вести денес: 0
home Вести

ФОТО: Тетово во екот на летната сезона тоне во ѓубре, граѓаните стравуваат од ширење на заразни болести

ФОТО: Тетово во екот на летната сезона тоне во ѓубре, граѓаните стравуваат од ширење на заразни болести

Тетово во екот на летната сезона поплавен во смет.

Граѓаните на Тетово веќе со денови се гушат во смет и во смрдеа во текот на најголемите летни горештини.

Ѓубрето кое веќе со денови не е собрано од страна на комуналното претпријатие во надлежност на општината предизвикува и многу заразни болести од кои највеќе стравуваат жителите.

Инаку ова не е прв град кои летово има проблеми со ѓубрето, Делчево исто така тоне во смет додека градоначалникот од СДСМ е на одмор во Кушадаси, а исто така и Крива Паланка овие денови освен со тоните неисчистено ѓубре, градот нема вода.