вторник, 19. октомври 2021. Вести денес: 97
Во живо

Прес-конференција на Христијан Мицкоски

home Вести

ФОТО: Речиси двојно пониска излезност на референдумот во однос на претходните избори

ФОТО: Речиси двојно пониска излезност на референдумот во однос на претходните избори

Речиси двојно пониска е излезноста на денешниот референдум во однос на парламентарните избори во 2016 и локалните избори 2017 година.

Државната изборна комисија соопшти дека до 13 часот на референдумот своето гласачко право го искористиле 16 проценти од запишаните избирачи во Избирачкиот список.

 

За споредба во 2014 година излезноста во 13 часот изнесувала 30,93%, на предвремените парламентарни избори во 2016-та година била 34,7%, додека на локалните избори во 2017-та година излезноста била 27,30%.

Најнови вести

Локални избори 2021