петок, 15. јануари 2021. Вести денес: 116
home Вести

ФОТО: Поставена плоча со новото име на влезот на владата

ФОТО: Поставена плоча со новото име на влезот на владата

Владата вечерва ја постави плочата со новото име Република Северна Македонија пред влезот на зградата.

Името „Влада на Република Северна Македонија“ е преведено на три јазици, на македонски, албански и англиски.

Таблата со новото уставно име е поставена еден ден пред посетата на грчкиот премиер Алексис Ципрас, прв грчки премиер кој доаѓа во официјална посета на државата од осамостојувањето.

Коронавирус