среда, 27. јануари 2021. Вести денес: 30
home Вести

ФОТО: Ова е мојата ќеркичка со која беревме тутун годинава за да го дадеме без пари, срамота

ФОТО: Ова е мојата ќеркичка со која беревме тутун годинава за да го дадеме без пари, срамота

Корисничка на социјалната мрежа фејсбук сподели фотографија од својата мала ќеркичка како лежи во нива со тутун врз бебешка постела.

Младата мајка на овој начин сакајки да упати порака во јавноста за мачниот живот на тутунарите реагира на ниската откупна цена на тутунот кој што се случува за тековната реколта.

-И ова е мојата помала ќеркичка која идеше со мене додека го беревме тутунот спиеше на нива и на крај да му го дадеме за без пари се мачиме со дечињата да имат се значи срамота и желно е ова со цените, стои во коментарот на оваа млада жена за која што тутунот значи егзистенција за нејзе и нејзиното семејство.

извор: Брегалнички.мк

Коронавирус