сабота, 3. јуни 2023. Вести денес: 52
home Вести

ФОТО: Над 10.000 граѓани на семакедонскиот протест во Скопје

ФОТО: Над 10.000 граѓани на семакедонскиот протест во Скопје

Над 10.000 граѓани излегоа на вечерашниот протест за одбрана на уставното име на Македонија.

покрај лошите временски услови и притисоците со кои се соочиле оние кои сакале да присуствуваат на семакедонскиот протест во Скопје, огромен број граѓани се најдоа на улиците низ градот со цел одбрана на името на државата и идентитетот на нацијата.

Фотографиите ги направи Александар Ивановски РЕПУБЛИКА

Македонците бараат:

(1) Безусловен крај на разговорите за името Македонија со Владата во Атина и продолжување на членството во Обединетите Нации и во сите меѓународни организации под државното име Македонија;

(2) Повлекување на Законот за употреба на јазиците;

(3) Повлекување на Договорот Заев-Борисов;

(4) Итно ослободување на притворените и осудените за настаните во Собранието на Република Македонија од 27 април 2017 година.

Барањата ќе бидат доставени до Претседателот, Собранието, Владата на Република Македонија, и до сите странски амбасади во Македонија.

Доколку Владата не ги прифати барањата, Македонците во светот бараат самораспуштање на Собранието и одржување вонредни парламентарни избори со обезбедување услови за остварување на избирачкото право во седмата изборна единица, без обврска за упис на избирачкото право на секои парламентарни и претседателски избори.

Македонците во светот отфрлаат референдум, ратификација на меѓународен договор и промена на Уставот со цел промена на името на државата и идентитетот на нацијата!