сабота, 18. септември 2021. Вести денес: 14
home Вести

ФОТО: Колони возила на граничните премини, гужва на „Богородица“ и „Ќафасан“

ФОТО: Колони возила на граничните премини, гужва на „Богородица“ и „Ќафасан“

Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по суви коловози.

Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. Поради зголемена фреквенција на возила, на ГП Богородица времето на чекање за излез од државата е околу 40 минути. Поголема гужва се забележува и на граничниот премин Ќафасан.

На останатите гранични премини, од македонска страна, нема подолги задржувања за влез и излез од државата.

АМСМ препорачува прилагодена брзина на движење, почитување на поставената сообраќајна сигнализација и внимателно управување со возилата, особено на патиштата низ котлините, речните долини и клисурите, каде има можност од појава на одрони. Ова посебно се однесува за делниците Катланово – Велес, Маврово – Дебар – Струга, Виница – Берово и Кочани – Делчево.

Коронавирус