недела, 9. август 2020. Вести денес: 74
home Вести

ФОТО: Кобилата му се повредила уште во Скопје, а тој пешки заедно со Илинденската коњаница тргна кон Крушево

ФОТО: Кобилата му се повредила уште во Скопје, а тој пешки заедно со Илинденската коњаница тргна кон Крушево

Томе Саздов е дел од Илинденската коњаница од Горно Лисиче која пред 3 дена го започна традиционалниот марш до Крушево.

Но, неговата кобила се повpедила уште на дефилето во Скопје, па Томе решил маршот до Крушево да го помине прешки.

Коњаницата вчера пристигна во долненско Ропотово, до каде Томе пропешачил 160 километри.

Тој е првиот во 42-годишната традиција на оваа коњаница, кој маршот го поминал пешки.

Dolno Lisice – Krusevo, neplanirano peshki. Bilo moja srekja, kobilata, da mi se povredi, uste – vo Skopje. Ne mozeshe…

Posted by Томе Саздов on Thursday, July 30, 2020

Коронавирус