четврток, 22. април 2021. Вести денес: 30
home Вести

ФОТО: Еве што му подари Заев на Папата- станува збор за реплика

ФОТО: Еве што му подари Заев на Папата- станува збор за реплика

Македонскиот премиер Зоран Заев на папата Франциско му подари реплика од теракотна икона од 6 или 7 век, од археолошкиот локалитет Виничко Кале.

На иконата е аплициран Победничкиот крст на Византискиот император Константин кој го легализирал христијанството со Миланскиот едикт од 313 година, пренесува МКД.мк.

Коронавирус