петок, 14. август 2020. Вести денес: 0
home Вести

ФОТО: ДУИ победи на избирачки места во Карпош и Кисела Вода, системска грешка на ДИК?

ФОТО: ДУИ победи на избирачки места во Карпош и Кисела Вода, системска грешка на ДИК?

На страната на Државната изборна комисија на избирачки места кои се наоѓаат во Кисела Вода и Карпош може да се види дека најголем број гласови освоила партијата ДУИ на вчерашните парламентарни избори.

Споредено со парламентарни избори одржани во 2016-та година на истите две избирачки места ДУИ има освоено вкупно 3 гласа, што не е случај сега. Според ДИК, оваа година ДУИ на избирачкото место во Карпош има над 58 проценти од гласовите, додека на избирачкото место во Кисела Вода повеќе од 49 проценти.

Дали станува збор за системска грешка на страната на ДИК која од вчера не е во функција останува нејасно.

Коронавирус