вторник, 3. октомври 2023. Вести денес: 127
home Вести

ФОТО: Доделува ли владата македонски државјанства на косовски државјани за да може да гласаат на претстојниот референдум?

ФОТО: Доделува ли владата македонски државјанства на косовски државјани за да може да гласаат на претстојниот референдум?

Во моментов пред Владата на Република Македонија чекаат околу 100 Албанци од Косово кои се внесуваат во Владата за да добијат државјанства, се вели во коментарите на социјалните мрежи.

– Таму се врши полагање за тоа дали го знаат македонскиот јазик и да им дадат фермани од МВР за да им издадат државјанства, вели нашиот извор, кој додава дека никој не знае македонски и има преведувачи кои им помагаат луѓето.

Според добро упатени извори сето ова се прави за да може истите овие луѓе да гласаат „ЗА“ на претстојниот референдум.

Најнови вести