среда, 8. февруари 2023. Вести денес: 152
АКТУЕЛНО

Огромен број човечки жртви во земјотресот, Турција поместена за три метри

home Вести

ФОТО: Делегација на УМС на ВМРО-ДПМНЕ положи свежо цвеќе на гробот на Гоце Делчев

ФОТО: Делегација на УМС на ВМРО-ДПМНЕ положи свежо цвеќе на гробот на Гоце Делчев

Делегација на Унијата на млади сили на ВМРО-ДПМНЕ предводена од потпретседателот Филип Ѓорѓиев, денеска оддаде почит и положи свежо цвеќе пред гробот на револуционерот Гоце Делчев во црквата „Свети Спас“.

Македонија денеска одбележува 115 години од смртта на револуционерот Гоце Делчев, кој на денешен ден во 1903 бил убиен од турската војска во селото Баница, на пат кон Сер.

Гоце Делчев, визионерот кој пред повеќе од еден век го разбра светот како поле за културен натпревар на народите, е роден на 4 февруари 1872 година во Кукуш, во семејството на Султана и Никола. Се школувал во гимназијата во Солун и на Воената академија во Софија. Учителствувал во Штип, а како член на Централниот комитет на ТМОРО работел на создавање мрежа на бази, комитети и комитски чети на Организацијата.

Учествувал на Солунскиот конгрес на ВМРО (1896), а до 1901 година бил задграничен претставник на ВМРО во Софија.

По убиството, неговите посмртни останки првин се чувале во Баница, до 1917 година, кога биле пренесени во Ксанти, а потоа во Софија. До 1923 година, ковчежето со коските се чувало во домот на Михаил Чаков. Останките на Делчев на 11 октомври 1946 година биле пренесени во црквата „Свети Спас“ во Скопје.