четврток, 9. декември 2021. Вести денес: 88
home Вести

ФОТО: Дел возеле со близу 200 км/ч, казнети 368 возачи за брзо возење

ФОТО: Дел возеле со близу 200 км/ч, казнети 368 возачи за брзо возење

Во текот на вчерашниот ден (02.10.2021) Министерството за внатрешни работи спроведе зајакната акциска контрола на територијата на Македонија за санкционирање на возила кои се движат со брзина поголема од дозволената, при што санкционирани се 368 возачи.

Од нив, 44 возилa се движеле со брзина над 50 километри на час повеќе од дозволеното, а четири возила се движеле со дури над 70 километри на час повеќе од дозволената брзина. Притоа, 148 возачи ја пречекориле брзината во населено место, а 220 надвор од населено место.

-Засилените акциски контроли продолжуваат и во наредните денови. Апелираме до сите учесници во сообраќајот да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи и заеднички да придонесеме за побезбедни патишта, велат од МВР.

Коронавирус