четврток, 29. септември 2022. Вести денес: 150
home Вести

ФОТО: Балканските медиуми со потсмев дека Бугарите го ослободиле Скопје

ФОТО: Балканските медиуми со потсмев дека Бугарите го ослободиле Скопје

Речиси целиот регион денеска му се смее на македонскиот премиер Зоран Заев кој во интервју за бугарски медиум изјави дека Бугарија не била фашистички окупатор и дека Бугарите ги ослободиле Куманово, Крива Паланка и Скопје од фашистите.

Ова предизвика лавина реакции не само во земјава, туку и соседството.

Српскиот портал „Политика“ ја пренесува изјавата на Заев каде вели дека во текот на втората светска војна  Бугарите биле „администратори“ на територијата на денешна Македонија.

-Во Македонија се заменети повеќе од 20 сообраќајни знаци на кои пишувало бугарски фашистички окупатори, вели Заев во интервјуто.

Тој раскажува и дека должност на политичарите е да го зближат народот, бидејќи со децении биле држени настрана.

Најнови вести

Коронавирус