четврток, 8. јуни 2023. Вести денес: 1
home Вести

ФОТО: Аеродромци против двојазичноста – граѓаните протестираа пред домот на пратеникот Диме Велковски

ФОТО: Аеродромци против двојазичноста – граѓаните протестираа пред домот на пратеникот Диме Велковски

Граѓаните се револтирани од одлуката на владејачкото мнозинство на сила да го протурка Законот за јазици.

Секојдневно големи групи на граѓани протестираат пред домовите на пратениците кои гласаа за законот во Собранието.

Вечерва граѓаните на Аеродром се собраа на протест пред домот на пратеникот Диме Велковски, да го искажат својот револт од неговата одлука да ја изгласа неуставната двојазичност, пишува Инфомакс.

Најнови вести