недела, 28. ноември 2021. Вести денес: 104
home Вести

Филипче: Возачот донел нови патници, чекаат на Табановце

Филипче: Возачот донел нови патници, чекаат на Табановце

Пронајдени се сите патници од автобусот со кој патувале двајцата заболени од коронавирусот, за кој јавноста беше известена вчера. Министерот Венко Филипче рече дека е препишана домашна изолација, надзор од Државниот здравствен и санитарен инспекторат. Инаку во автобусот имало 28 патници – едниот е возачот. За него министерот информираше дека во меѓувреме повторно заминал за Италија и се вратил со нов автобус, кој сега е на граница. Инаку заболените се добро, ама поради нивната возраст влегуваат во ризична група.

„Сите патници се идентификувани, исконтактирани телефонски. Ќе биде назначена домашна изолација. Еден патник е жител на Албанија и за него го известивме и албанското Министерство за здравство. Возачот повторно заминал на тура за Италија, денеска стигнал односно од пред половина час е на Табановце. Автобусот е тргнат на страна, во посебна просторија во сопственост на Царинската управа, а возачот ќе биде прегледан и тестиран. Направен целосен увид, дел интервјуа се завршени, а ќе се направат на сите патниици кои влегле во земјата, рече Филипче.

Министерот информираше дека целосно е подготвен и објектот за изолација во Демир капија. Тоа е дополнителен капацитет од оние кои беа одредени во Велес, Штип и Гостивар. Станува звор за новоизграден објект на МТСП, изолиран е и министерот вели дека е добро место ако има дополнителни граѓани кои ќе бидат во изолација.

Коронавирус