недела, 17. јануари 2021. Вести денес: 27
home Вести

Филипче: Следниот чекор е целосно затворање и полициски час во Македонија!

Филипче: Следниот чекор е целосно затворање и полициски час во Македонија!

Комисијата за заразни болести на владата ќе и предложи сите економски оператори да имаат крај на работното време во 23 часот односно, еден час пред полноќ се ќе мора да биде затворено.

Покрај оваа мерка, Владата ќе предложи и 50% намалување на капацитетите во јавниот превоз.

„Ако овие мерки не дадат резултат, следниот чекор ќе биде полициски час“, најави Филипче на прес конфернецијата која се уште е во тек.

Тој уште еднаш апелираше до граѓаните да се почитуваат мерките за да не мора да се оди кон нивна дополнителна рестриктивност.

Коронавирус