четврток, 20. јануари 2022. Вести денес: 0
home Вести

Филипче се пишмани: Имаше многу реакции во јавноста и тоа беше причината зошто ретериравме

Филипче се пишмани: Имаше многу реакции во јавноста и тоа беше причината зошто ретериравме

Министерството за здравство на чело со Венко Филипче се пишмани- промена на пол нема да биде на државна сметка во јавни здравствени установи со пари од Фондот за здравствено осигурување.

По бурните и бројни реакции во јавноста дека не може да се даваат пари за промена на пол, додека болни деца чекаат за лекување во странство, министерот Филипче се повлече од изјавата дадена вчера.

-Имаше многу реакции вчера во јавноста и тоа беше причината зошто ретериравме… Ние сме демократи и по реакциите во јавноста за одлуката државата да плаќа операции за промена на полот ретериравме, вели Филипче.

Коронавирус