понеделник, 24. јануари 2022. Вести денес: 68
home Вести

Филипче нема да се кандидира за претседател на СДСМ

Филипче нема да се кандидира за претседател на СДСМ

Министерот за здравство Венко Филипче на денешната прес-конференција одговарајќи на новинарско прашање истакна дека нема да се кандидира за претседател на СДСМ.

-Немам таков интерес, кусо одговори Филипче.

Партиските органи на СДСМ во петокот ја прифатија оставката на претседателот на партијата Зораз Заев.

Од партијата информираа дека на седницата на Централниот одбор е донесена одлука за започнување на процесот за организирање внатрепартиски непосредни избори за претседател. Новиот претседател ќе го бира 12 декември.

Постапката за кандидарање започна во саботата и ќе трае седум дена.

Коронавирус