недела, 5. јули 2020. Вести денес: 0
МЕГА БОМБА

Нова аудио бомба: Се гледам со Вице, дадоа зелено светло да му се зaпaли колата, Трајче Заев даде црвен картон да не работи ништо

home Вести

Филипче не им верува на бројките, иако во Хрватска и Словенија нема новозаболени за него тие не се подобра ситуација од Македонија

Филипче не им верува на бројките, иако во Хрватска и Словенија нема новозаболени за него тие не се подобра ситуација од Македонија

Новите случаи на заразени со корона вирусот се од непочитување на мерките, а има граѓани кои ги почитивуваат многу доседно мерките. Сепак борбата против вирусот не е само на здравствените работници, туку на сите граѓани, рече министерот за здравство Венко Филипче на гостувањето на телевизија 24 кој укажа дека се е навреме превземено во контекст на ситуацијата со корона вирусот.

На прашање ако се е направено навреме во контекст на корона кризата зошто Хрватска и Словенија се во подобра ситуација, веќе и без починати, без нов број на заболени, Филипче со одговор: „Не би рекол дека е така, оваа пандемија нема да заврши и во земјите кои имаа мал број на заразени приказната нема тука да заврши. Еве во Кина има и втор пик. Тоа ни потврдува дека стратегијата што ја поставивме е соодветна. А оваа ситуација сега со вчера 40 заболени, денес околу 20 целосно ја очекувавме“.
Колку за илустрација четиримилионска Хрватска има 99 починати, а двомилионска Македонија има 112 починати и секој ден по повеќе заболени.

Парламентарни избори 2020