сабота, 17. септември 2022. Вести денес: 11
АКТУЕЛНО

Новиот директор на „Водовод“ контра Арсовска: Комисијата за пречистителната станица не се менува- нејасно е зошто Перински беше разрешен

home Вести

Филипче најави укинување на полицискиот час: Нема ризик за организирање на семејни прослави и културни настани летово

Филипче најави укинување на полицискиот час: Нема ризик за организирање на семејни прослави и културни настани летово

Во вечерашното издание на емисијата „Само вистина” на Канал 5 телевизија во која гостуваше министерот за здравство Венко Филипче, тој образложи дека смета дека епидемиолошката слика во земјава е добра и нема простор за загрижување кај граѓаните и воедно дека нема ризик за организирање на семејни прослави и културни настани во текот на ова лето.

-Засега треба да сме спокојни. Заради тоа се и попуштањата на мерките. Но, треба да бидеме претпазливи, бидејќи овој вирус е непредвидлив. Будно ја следиме состојбата. Важно е дека и покрај тоа што има одредени бранови во некои земји, нема смртни случаи. Вакцината штити од тешка форма на болеста и смрт. Ако продолжиме со ова темпо, полицискиот час ќе се укине, а се очекува да имаме концерти ова лето, семејни прослави. Нема ризик за организирање на такво нешто. – кажа министерот Филипче.

Коронавирус