петок, 15. октомври 2021. Вести денес: 191
Во живо

Централен митинг на ВМРО-ДПМНЕ во Штип

home Вести

Филипче најави нова мерка: Влез само со две дози на вакцина

Филипче најави нова мерка: Влез само со две дози на вакцина

Министерот за здравство Венко Филипче, во изјава за медиумите, денеска информираше дека во болниците има доволно слободни кревети за хоспитализација на заразени од корона вирус.

-Во некои градови се намалува бројот на пациенти. Во однос на новодијагностицираните во изминатите денови се бележи едно плато, односно ист бројот на новозаразени. Тешко е да се каже дали ова ќе продолжи. Се прави детална анализа во Институтот за јавно здравје која ќе биде индикатор за нови дополнителни мерки, рече Филипче.

Министерот го најави и потенцијалното дополнение на мерката „една доза вакцина“ за влез во молови, ресторани…

-Една од мерките што сигурно ќе се препорача е потребата да се прикаже потврда за примени две вакцини, односно тоа ќе прерасне во потврда за примени две дози вакцини или целосно вакцинирани лица, рече Филипче потенцирајќи дека тоа би било во месец октомври, согласно анализата на која се работи и која ќе покаже каква е состојбата со заразени по региони, возраст, пол, опфат на вакцинација итн.

Коронавирус