понеделник, 23. ноември 2020. Вести денес: 165
home Вести

Филипче: Над 85% од починатите од коронавирус имале хронични болести, голем дел доцна побарале помош

Филипче: Над 85% од починатите од коронавирус имале хронични болести, голем дел доцна побарале помош

Министерот за здравство Венко Филипче истакна дека огромен број од починатите од Ковид-19 имале други хронични болести.

-Огромен процент од пациентите имале тешка форма на некоја друга хронична болест, над 85% се со коморбидитети. Голем дел многу доцна доаѓаат во болница, рече Филипче.

Филипче посочи дека полицискиот час не е решение.

Коронавирус