вторник, 7. декември 2021. Вести денес: 150
home Вести

Филипче на хронично болните ќе им дели маски за заштита од загадувањето

Филипче на хронично болните ќе им дели маски за заштита од загадувањето

Маски за заштита од аерозагадувањето ќе добијат 43.000 хронично болни граѓани. Сега го утврдуваме бројот на децата и начинот на кој би им ги поделиле маските, истакна денеска министерот за здравство Венко Филипче, одговарајќи на новинарско прашање.

Посочи дека вчера имале комуникација со Министерството за животна средина и просторно планирање и апсолутно се согласни дека тоа не ја решава причината, но дека треба и мора да најдат начин да ги дистрибуираат маските, бидејќи, како што рече, сепак тоа е некаква форма на заштита.

Најнови вести

Коронавирус