петок, 24. септември 2021. Вести денес: 128
home Вести

Филипче ги убедува граѓаните да се вакцинираат што побрзо за да не се соочат со ограничувања

Филипче ги убедува граѓаните да се вакцинираат што побрзо за да не се соочат со ограничувања

Во Европа и светот веќе се воведуваат ограничувања, за невакцинираните граѓани. За влез во затворен јавен простор, пристап до угостителски, спортски или други услуги се бара задолжително приложување на вакцинален сертификат, објави денеска министерот за здравство Венко Филипче на неговиот официјален ФБ профил.

– Земјите веќе ги предупредуваат нивните граѓани да се вакцинираат како не би се соочиле со ограничувања за нормално функционирање. Упатувам апел до сите граѓани кои сè уште не се вакцинирале да го направат тоа што побрзо. Вакцините се безбедни и ефикасни, само масовната вакцинација може да стави крај на светската ковид пандемија, напиша Филипче на фејсбук.

Најнови вести

Коронавирус