сабота, 1. октомври 2022. Вести денес: 61
home Вести

„Филипче е виновен за хаосот во здравството- имаме 4.100 починати, двојно повеќе отколку што тој тврдеше дека ќе се заразат во цела пандемија“

„Филипче е виновен за хаосот во здравството- имаме 4.100 починати, двојно повеќе отколку што тој тврдеше дека ќе се заразат во цела пандемија“

Филипче е виновен за хаосот во здравството и неспособноста да се справи со пандемијата, граѓаните ги остави на цедило и за тоа треба да му е срам и да поднесе одговорност. Со 4.100 починати во државата, два пати повеќе отколку што велеше Венко Филипче дека ќе се заразат умреле. И тој се уште не чувствува вина на одговорност дека треба да си даде оставка. До каде може да иде себичноста на овој министер од владата на Заев, велат од ВМРО-ДПМНЕ.

-Сите пациенти од 1-ви јануари до сега одат на негова совест затоа што тој не набави вакцини кога цел свет набавуваше. Да имаше вакцини, голем број од граѓаните ќе беа спасени. Но, и покрај тоа Филипче не осеќа дека треба да поднесе одговорност. Во сред пандемија немаше Инвермектин и Клексан. И повторно некој друг е виновен но, не министерот за здравство Венко Филипче. Жена умре во болница во Штип затоа што немаше кој да и даде кислород. Ситуацијата станува катастрофална и безизлена и очајна. Пациентка умрира затоа што во болница нема кој да и даде кислород, луѓе примаат инфузии во дворовите од болниците, а живи лежат до мртви и примаат терапија. На целиот овој калабалак, негрижа и хаос Филипче нема срам нема грижа на совест, и си продолжува по свое си дава изјави во кои вели дека се е под контрола, стои во партискатареакција и се додава:

„Овчарот не доби помош, пет саати лекар го носеше по планините, наместо да се пушти хелихоптер. И за смртта на овчарот Божиновски виновни се службеници во институциите, а забеганите од умот Филипче и Заев кои летаат со хеликоптери за да се забавуваат, бегаат од одговорноста. Филипче е виновен за хаосот во здравството. Неспособноста да се справи со пандемијата и треба да му е срам за сето тоа што им го направи на граѓаните на Република Македонија и да поднесе одговорност за сите неуспеси што ги имаше ресорот здравство додека тој го раководеше“.

Коронавирус