недела, 1. август 2021. Вести денес: 58
home Вести

Филипче денес ќе патува во Грција

Филипче денес ќе патува во Грција

Министерот за здравство, Венко Филипче, денеска на прес-конференцијата најави дека ќе отпатува во Грција.

Тој таму ќе има средба со неговиот грчки колега, на која ќе биде разговарано за отворање на границите.

Грција најави отворање на границите на 1. јуни, но со посебни протоколи, меѓу кои се споменува и тест не постар од 72 часа.

-Со отворањето на границите од Грција, Македонија ќе биде оптоварена од коридорот север – југ од страна на туристи кои ќе се упатуваат кон Грција, рече Филипче.

Коронавирус