вторник, 22. јуни 2021. Вести денес: 132
home Вести

ФИФА\УЕФА ни ја прекрсти ФФМ: Фудбалска федерација на Северна Македонија потпишана од Грк (ФОТО)

ФИФА\УЕФА ни ја прекрсти ФФМ: Фудбалска федерација на Северна Македонија потпишана од Грк (ФОТО)

Во официјален допис од ФИФА/УЕФА испратен до Фудбалската федерација на Македонија, освен името на нашата држава има направено измена и во името на ФФМ.

Иако федерацијата официјално не е преименувана, во овој допис сме напишани како Фудбалска федерација на Северна Македонија.

Генерален секретар на УЕФА, потпишан на дописот е Гркот- Теодоридис.

ЕУРО 2020

Македонија