вторник, 28. март 2023. Вести денес: 43
home Вести

Фадил Цана:Поради недоволното тестирање се зголемува бројот на заразени од корона вирусот во Република Македонија

Фадил Цана:Поради недоволното тестирање се зголемува бројот на заразени од корона вирусот во Република Македонија

Фадил Цана инфектолог од Инфективна клина во своето гостување зборуваше за пандемијата поврзана со корона вирусот каде посочи дека се добива впечаток дека не се прават доволно тестови и поради тоа се зголемува бројот на заразени од корона вирус во Република Македонија.

– Ние во секојдневната работа се соочуваме со прием на пациенти од местата кои се жариште како делови од Скопје, Тетово и би рекол дека треба да се превземат што поголем број на тестирања. Некако се добива впчаток дека не се вршата баш на тие места доволно тетсирања и заради тоа имаме постепено зголемување на бројот на новозаразени, додаде тој.

loading...