недела, 19. септември 2021. Вести денес: 25
АКТУЕЛНО

ЦРН РЕКОРД НА ПОЧИНАТИ ВО ЗЕМЈАВА: Денеска над 40 починати, НАЈМЛАДИОТ НА САМО 18 ГОДИНИ!

home Вести

ЕВН Македонија со серија на донации за крајот на годината

ЕВН Македонија со серија на донации за крајот на годината

Како продолжение на многугодишната традиција и годинава ЕВН Македонија ги посвети празничните  денови на дарување подароци за социјално ранливите граѓани.

Во последните денови на 2017г., ЕВН реализираше соработка за добротворни цели со Македонската православна црква и Исламската верска заедница.

Преку горенаведените субјекти ЕВН Македонија донираше пакети со прехранбени продукти и поголема количина намирници за подготвување на храна. Пакетите беа распределени низ цела Македонија, до оние семејства на кои им се најпотребни, а донираните намирници ќе бидат искористени за приготвување на топли оброци во народната кујна „Св. апостоли Петар и Павле” во Ѓорче Петров.

Ова е само дел од акциите кои ЕВН Македонија како општествено одговорна компанија ги практикува секоја година. Претходно, ЕВН донираше и во Црвениот Крст на РМ, Заводот за рехабилитација на деца и младинци – Бутел, а исто така донираше и пакети за најмалите од општина Арачиново. Со ова  се достигна вкупна бројка од 800 донирани пакети.

Новогодишните празници се време на дарување, среќа, радост и обединување на семејствата на истата трпеза. Поради тоа, од особено значење и задоволство е да се биде поддршка на оние кои имаат потреба во овој период.

Коронавирус