среда, 14. септември 2022. Вести денес: 120
home Вести

Еве што се ќе им биде конфискувано на Катица Јанева и Боки 13

Еве што се ќе им биде конфискувано на Катица Јанева и Боки 13

Конфискација на предмети и на пари на осудените Катица Јанева и Бојан Јовановски, определи денеска судијката Васка Николовска-Масевска при изрекување на пресудата во случајот „Рекет“.

Како што беше речено, на Боки 13 му се конфискува облеката од скапи брендови, што му беше одземена од страна на обвинителката за организиран криминал Вилма Русковска во истрагата, како и повеќе уметнички слики, мебел и сè што му е стекнато со пуштањето во оптек на парите од земениот рекет.

На Јанева, пак, ќе ѝ бидат конфискувани 50.000 евра, а ако нема пари на сметките, ќе бидат присвоени лични предмети или недвижнини во износот со кривичното дело.

Денеска Кривичниот суд, Скопје на Јанева и Јовановски им изрече затворски казни во траење од 7 и 9 години.

По соопштување на првостепените затворски казни, обвинителката за организиран криминал и корупција Вилма Русковска за двајцата побара продолжување на мерките притвор.

Најнови вести

Коронавирус