сабота, 28. ноември 2020. Вести денес: 71
home Вести

Еве колку степени беше земјотресот кој ја разбуди Македонија

Еве колку степени беше земјотресот кој ја разбуди Македонија

Прилично силен земјотрес речиси 4 часот по полноќ е почуствуван во Македонија, а епицентарот според првичните информации бил во Албанија. Засега првичните информации говорат дека потресот бил многу силен, неофицијално 6.4 степени.

Силен земјотрес на неколку минути пред 4 часот утрово е почувствуван во пошироката околина на Скопје.

Очевидци тврдат дека земјотресот бил во траење од триесетина секунди и бил посилен од вообичаените тресења на почвата забележани во предходните месеци.

Земјотресот со силина од 6,4 степени по Рихтер е со епицентар во градот Драч во Албанија а поместувањето на тлото е на длабочина од 10 километри.

Коронавирус