сабота, 19. јуни 2021. Вести денес: 59
home Вести

Еве колку луѓе се вакцинирале во текот на вчерашниот ден во земјава

Еве колку луѓе се вакцинирале во текот на вчерашниот ден во земјава
МИА

Интересот за вакцинација и бројот на дневно вакцинирани расте! ⬆️

Само во текот на вчерашниот ден се аплицирани 12.606 вакцини од кои 10.135 прва доза а останатите ревакцина. Досега се вакцинирани 84.312 граѓани, а согласно последните бројки 28% од населението над 70 години имаат примено барем една доза вакцина. ✅

Апелирам граѓаните масовно да се пријавуваат на vakcinacija.mk и да се вакцинираат. Со ова темпо на вакцинација и капацитетите кои постојано ќе ги надградуваме имаме можност за релативно брзо време да постигнеме добар колективен имунитет.

Фејсбук статус на министерот за здравство Венко Филипче.

⬆️ Интересот за вакцинација и бројот на дневно вакцинирани расте! ⬆️
Само во текот на вчерашниот ден се аплицирани…

Posted by Венко Филипче on Friday, May 7, 2021

ЕУРО 2020

Македонија