четврток, 13. август 2020. Вести денес: 143
home Вести

Еве какво време не очекува за продолжениот викенд

Еве какво време не очекува за продолжениот викенд

Под влијание на многу топла воздушна маса до петок времето ќе биде сончево и многу топло, велат од УХМР.

Максималните температури насекаде ќе бидат над 30 степени, а во југоисточните делови од земјава ќе достигнат и до 40 степени.

Во сабота ќе има зголемена облачност и ќе има услови за локална нестабилност со краткотраен пороен дожд и грмежи, а од недела ќе настапи повторно стабилизирање на времето.

Понеделник, кој ќе биде неработен ден за сите граѓани на државата, ќе биде стабилен и топол ден со многу сонце, а живата во термометарот ќе се искачи до 34 степени.

Коронавирус